Keď máš problém, dáš si za pohárik?

17. marca 2010, Martha Bielska, Poučme sa

Za najmenej škodlivý alkoholický nápoj sa považuje pivo. 

Ak máme problémy, neraz siahame po alkohole. Našťastie nie všetci a nie vždy, pri každom probléme. To by z nás už dávno boli alkoholici. Hovorí sa, že vo víne je pravda. Ale to neznamená, že ju máme hľadať každý deň. Dáme si za pohárik, za dva a veríme, že nám bude lepšie. Je to však sebaklam. 

Čím častejšie sa človek pozerá na dno pohárika, aby sa mu „ľahšie žilo“, o to nešťastnejší je, keď vytriezvie. Stav eufórie si zväčša ani nepamätá. Je to otrasný pohľad, keď opitý človek nekontroluje svoje pudy. Ak príležitostné pitie alkoholu sa stáva pravidelným, prerastie do závislosti. Alkoholik si už nevie predstaviť deň bez niekoľkých poldecákov. Stáva sa z neho ľudský odpad, troska.

Dočítala som sa, že alkohol v malom množstve môže byť aj liekom. Je dôležité, o aký druh alkoholického nápoja ide a čo považujeme za malé množstvo. Najhoršou kombináciou, ktorá rúca našu pečeň, je pivo s poldecákom. Pohárik vína po jedle zase uľahčuje trávenie a prekrví organizmus. Ale nemalo by to byť po každom jedle, každý deň a ten pohárik by mal mať najviac dva deci. Vedci z University of Missouri-Columbia zistili, že červené odrody Cabernet, Merlot a Zinfandel majú antibakteriálne účinky, teda môžu ničiť patogény pochádzajúce z jedla bez toho, aby poškodili črevnú flóru a faunu. (osel.cz) 

Za najmenej škodlivý alkoholický nápoj sa považuje pivo. Má dokonca množstvo pozitívnych vplyvov na organizmus. Neznamená to však, že ho máme vypiť niekoľko litrov denne a bude nám lepšie. Obsahuje alkohol, ktorý je pre nás škodlivý. Pozitívne pôsobia iba ostatné zložky piva. Malé pivo nám určite neuškodí, ak sme zdraví, a to ani vtedy, keby sme ho pili každý deň.