Keď SDĽ nie je SDĽ, ale snaží sa o návrat ľavicovej politiky

30. apríla 2010, Martha Bielska, Takmer politika

Voľby sa nezadržateľne blížia. Úvahy o tom, ktoré strany v nich zvíťazia a ktoré sa s dlhým nosom  presunú do opozície, alebo v nej naďalej zostanú, naberajú na intenzite. Situácia je však štandardná.

Pribudlo zopár nových strán. Napríklad AZEN – Aliancia za Európu národov na čele s lídrom Milanom Urbánim, alebo Nová demokracia (ND), ktorá je nová už v názve. Zatiaľ sa však zviditeľnila len nepatrne, čo si spôsobil jej predseda Tibor Mikuš zrejme sám, keďže vyrukoval na verejnosť trochu oneskorene. Ďalšie nové strany, ktoré sa v prieskumoch verejnej mienky veľmi rýchlo zaradili medzi slovenskú politickú klasiku (Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SDKÚ-DS, KDH, SMK), sú strana Most-Híd Bélu Bugára, ale najmä Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Táto strana, ktorá si prezieravo medzi dve slová začínajúce na s – SS – vsunula spojku a, sa zasa zviditeľnila až príliš. Snahou upútať na seba pozornosť za každú cenu, sa mnohým už stihla “prejesť”.  

Okrem toho, že do parlamentných volieb 2010 idú dve Ľudové strany (ĽS – HZDS a ĽS – Nové Slovensko), je tam aj jedna strana, ktorá má taký istý názov ako niekdajšia Strana demokratickej ľavice (SDĽ). Do predvolebného boja vstúpila so sloganom Sociálne dobre ľudsky. Škoda, že nemá aj taký názov. Znelo by to síce čudne, ale bolo by to aspoň férovejšie, keďže nemá nič spoločné s niekdajšou SDĽ. Takto môže mýliť tých, ktorí nepostrehli, že SDĽ svoju činnosť ukončila v posledný deň roku 2004 a jej právnym nástupcom  je Smer – SD.

Predseda SDĽ podnikateľ Marek Blaha na pútal pozornosť najskôr tým, že obvinil predsedu strany Smer – SD Roberta Fica z vykrádania programu Strany demokratickej ľavice. Smer – SD očividne leží SDĽ v (politickom) žalúdku. Teda skôr ležal. 20. apríla 2010 už mení svoju rétoriku. Víta varovanie predsedu strany Smer – SD pred pravicovými stranami, ktoré by mohli vytvoriť po voľbách 12.6.2010 pravicovú vládu. Predseda SDĽ sa poponáhľal s vyhlásením, že pre ďalší vývoj Slovenska je dôležité zostaviť po voľbách ľavicovú vládu. SDĽ tiež vyhlasuje, že jej cieľom je vrátiť sa k pôvodným hodnotám sociálne spravodlivého demokratického štátu a skutočnej ľavicovej politike.

Je na našej politickej scéne iná ľavicová strana, ktorá by pripadala do úvahy, ako Smer –  SD alebo predchodca SDĽ KSS? A navyše, KSS je v podstate naďalej v izolácii. Také spojenie zrejme nehrozí. Predseda KSS Jozef Hrdlička vyhlásil: „Nepovažujeme Smer za skutočne ľavicovú stranu, pretože nepristúpili k východiskám, ktoré by boli základom pre budovanie sociálneho štátu.“ Tak teda, kde sú tie ľavicové strany, ktoré by mali po voľbách spolu vládnuť? Že by Smer – SD, SDĽ a KSS? Sodoma gomora!