Nie je spánok ako spánok alebo sladké prebudenie…

7. mája 2010, Martha Bielska, Niečo zo života

  

Fakty okolo spánku sú dávno známe. Zatiaľ čo Šípková Ruženka v známej rozprávke prespala sto rokov, my tomuto životodarnému procesu venujeme zhruba 23 rokov. Antickí básnici ospevovali spánok ako dar bohov a balzám na dušu.

 

Neskôr bol dlhé obdobie považovaný za neužitočné plytvanie časom. Na konci 20. storočia sa vedci začali zaoberať spánkom dovtedy nevídanou mierou a vďaka tomu vieme, že sa telo počas spánku v žiadnom prípade nespráva pasívne. 

Spánok je skrátka nevyhnutný. Vedci sa domnievajú, že počas spánku sa organizmus regeneruje vďaka tomu, že sú utlmené funkcie všetkých najväčších požieračov energie. Dôležitou funkciou spánku je tiež práca s pamäťou, kedy sa vyhodnotí dôležitosť vnemov a tie nepodstatné sú odsunuté do zabudnutia.

Spánok má niekoľko fáz. Najhlbší spánok je zhruba prvé tri hodiny po zaspatí. Potom sa presunie do ľahšej fázy, ktorú vystrieda tzv. fáza REM (z angl. rapid eye movement, teda rýchly očný pohyb). Pre túto fázu sú typické rýchle pohyby očných buliev pod viečkami. V tomto štádiu dosahuje aktivita mozgu svoje maximum. Ak sa v priebehu tejto fázy zobudíte, ľahko si vybavíte sny, ktoré sa Vám práve snívali. Pravdepodobne tiež pocítite vyššiu hladinu sexuálnych hormónov – srdečná frekvencia je vyššia a pohlavné orgány signalizujú svoju chuť na rozkoš…