A čo financovanie politických strán?

2. marca 2011, Martha Bielska, Takmer politika

V dnes publikovaných výsledkoch prieskumu spoločnosti Median SK sa dozvedáme, že ak by sa parlamentné voľby konali v januári, vyhral by ich Smer s 39,7 percentami. Za ním nasleduje SDKÚ – 16,9 %, KDH – 11,6 %, SaS – 8,4 %, Most-Híd – 7,1 % a SNS – 5,7 %. Volebná účasť by bola 37-percentná!!! Ostatné strany by sa do parlamentu  nedostali. Z nich by napr. HZDS získalo 4,1 % a SMK 2,4 % voličov.

Ak si urobíme jednoduché tradičné výpočty, tak Smer plus SNS by mali spolu: 45,4 % a SDKÚ plus KDH plus SaS plus Most-Híd 44,0 %. Zasa by to bolo na „tesnotku“. Čo s tým? Chcelo by to konečne nejakú zmenu.

V tejto súvislosti uvažujem nad financovaním politických strán. Každý hlas voliča prináša strane finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu, teda z našich daní… Preto lanaria do volieb čo najväčší počet voličov. Čerta im závisí na vláde ľudu… Hlasy získavajú zo zištných dôvodov, a to s veľkou vynaliezavosťou. Ponúkajú neuveriteľné množstvo medových motúzov, veľa sľubov vopred odsúdených do kolonky nesplniteľných… Preto musí napochodovať na pomoc mega reklama hoci aj za mega ceny. Každá z politických strán chce byť v predvolebnom období čo najviac viditeľná, chce čo najčastejšie a najúčinnejšie zažiariť v médiách, na billboardoch, chce osloviť čo najviac potenciálnych voličov. Aj za cenu zadlžovania sa alebo povážlivých zaväzkov voči svojim mecenášom…

Koľko prostriedkov by sa mohlo ušetriť, nebyť tohto hurá systému pretláčania sa do parlamentu. Štát by mohol tiež ušetriť, keby počet poslancov v parlamente klesol napr. na 75. Žiaľ, ukazuje sa, že v politike s jedlom rastie chuť… Neverím, že by sa poslanci dobrovoľne rozhodli o znížení ich počtu na polovicu. Nepripravia sa predsa sami o takýto výhodný džob. A eurá za počet mandátov sú také lákavé… Pomohlo by snáď iba záväzné referendum… Tým by sa dal presadiť nielen znížený počet poslancov, ale aj väčšie možnosti pre nezávislých poslancov…

Ak sa teda otvára otázka financovania cirkví v tomto štáte, prečo sa neotvorí aj otázka financovania politických strán??? (Mimochodom na ich činnosť ide viac miliónov eur ako na cirkev.) Zdá sa mi celkom logické, že ak chce štát tak veľmi šetriť, mal by prehodnotiť aj finančné prostriedky, ktoré idú politikom na ich nadštandardný pohodlný politický život. A ešte ma napadá otázka, ako vlastne by sa financovali nezávislí poslanci? Viete o tom niečo viac?