Kvôli nespokojnosti občanov mali by sme začať hľadať alternatívu…

7. marca 2011, Martha Bielska, Takmer politika

Nechcem byť škodoradostná, ale už sa priam teším na ďalšie voľby. Ako sa začne všetko odznova a bude pokračovať tak ako vždy. Ako budú opäť všetci sľubovať, dušovať sa, že už to bude inak… len akosi s chýbajúcim dodatkom, že zasa o niečo horšie. Obávam sa však ďalšieho spľasnutia po počiatočnej eufórii a na to sa už neteším vôbec.

Z vyjadrení v diskusiách, aj na tomto blogu, je zrejmé, že väčšina občanov je nespokojných so súčasným stavom politickej situácie u nás. Možno sú to zatiaľ iba také „mrmlania“ si popod nos, ale tak to spravidla začína, kým neprekypí trpezlivosť. Príkladom je aj otvorený protest v Českej republike. Ani sa tomu nemusí nikto čudovať. Veď takmer všetky opatrenia súčasnej vlády smerujú na zaťaženie nás, občanov. Staré známe uťahovanie opaskov je opäť tu. Dokedy ešte?

A tak cítiť vo vzduchu, že mnohí by už radšej nechceli modrých, iní nechcú ani počuť o návrate červených… Nuž, asi bude treba začať hľadať alternatívu nielen namiesto SDKÚ-DS, KDH, SaS, Mostu-Híd, ale aj Smeru a SNS. V súvislosti so Smerom chcem však poznamenať, že ten zasa až taký červený nebol. Je to len mýtus. Zdá sa, táto strana robila skôr stredo-ľavicovú a občas až pravicovú politiku. Je však pravda, že po zlúčení s SDĽ pod jej krídla prešla podstatná časť bývalých komunistov.

Za červených a čisto ľavicovú stranu považujem iba KSS. Predpokladám, že ešte nenastal čas, aby sa ľudia odhodlali voliť ich. Alebo, poviem to otvorene, mne je celkom sympatická napr. Nová demokracia. Program dobrý, názov priliehavý, na čele ľudia znalí veci. Zatiaľ sa málo zviditeľnili…

Tak o kom to bude nabudúce? Nejakí ideálni bielo-modro-červení ešte nevyrástli…

Škoda, že ani po vyše dvoch desaťročiach od novembra ´89 nevznikla na Slovensku ozajstná ľavicová ľudová strana (názov Ľudová strana by bol priliehavý, ale, žiaľ, ten je už obsadený), ktorá by skutočne hájila záujmy ľudu a mohla by s ňou sympatizovať najmä stredná a nižšia vrstva obyvateľov, myslím pokiaľ ide o ich príjmy. Možno by nebolo zlé smerovať k sociálnemu štátu. Mnohí však vedia, že na to nemáme…

Máme tu však už toľko politických strán, že najlepším krokom by bolo ich zlučovanie. Ale zlučovanie to je zasa o kompromisoch, zlepencoch atď.

Tak akú máme vlastne na Slovensku alternatívu?