Vianoce 2012

Tohoročné Vianoce majú zvláštne čaro. Vydýchli sme si, keď sa nenaplnili špekulácie okolo konca sveta (už asi 48. v poradí) a môžeme sa ďalej naplno venovať prípravám na sviatky pokoja a mieru, čítať si láskyplné pozdravy, prijímať milé úsmevy, pohladenia. Niektorí v zmätku či panike nekupovali ani darčeky, o to viac jedla a sviečok. Všetko sa zíde, veď aj tie sviečky sa nazývajú „konzumné“ :-)

Prečkali sme obdobie zvláštneho očakávania, v ktorom sa nikto nemohol za nič zaručiť a kedy sa dokonca aj niektorí vedci vyjadrovali neurčito a tajuplne, s poznámkou, že radšej sa báť ako sa zľaknúť. Akademici síce zaujali jednoznačný postoj, ale možno povedať, že až v hodine dvanástej.

Aj vzhľadom na uvedené, si obzvlášť tieto Vianoce zaslúžia prívlastky: radostné, krásne, šťastné… veď podľa niektorých mohli aj nebyť! A tak sa tešme z toho čo máme, vážme si jeden druhého, vyjadrujme si úctu, lásku, porozumenie. Nezabúdajme na priateľov, spriaznené duše. Potešme ich pekným vinšom, úsmevom, povzbudením… Nezabúdajme na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Venujme im spomienku, zapáľme sviečku. Zároveň nezabúdajme, o čo všetko môžeme prísť aj vlastnou ľahostajnosťou. Buďme radi, že sa máme, buďme radi, že sme…

 

Všetkým želám šťastné a veselé Vianoce!

 

A ešte báseň, s ktorou sa viaže moja spomienka na Vianoce v detstve a na láskavú mamičku…

 

 

 

Pod vianočným stromkom

 

Vítajte milé Vianoce!
Stromček sa v svetlách jagoce,
a na tom stromku, pod ním aj,
— no že sa dobre podívaj! —

Podarky krásne, všeliké,
teší sa malé, veliké,
teší sa celá rodina —
Ó, vzácna, milá hodina!

Na stromku koľko dobroty!
samučké, samé lakoty
z cukru a medu robené, —
oriešky, jabká zlátené.

Pod stromkom — kto že vyráta?
Toť koník, iné zvieratá,
i domce, bábka, pajác tiež
a ešte pozri si a zvieš.

No teš sa, cháska! Pri tom aj
na iný dar toť pamätaj:
Tak Pán Boh svet ten miloval,
že jemu syna daroval,

Ktorý k nám s nebies sostúpil,
aby svet hriešny vykúpil —
Z tej prenesmiernej milosti,
buď chválen Boh na výsosti!

Autor básne: Martin Braxatoris-Sládkovičov

Zdroj: Zlatý fond

Solidarita s ukrivdeným kontra protest pani europoslankyne Flašíkovej-Beňovej

14.10.2012

Monika Flašíková-Beňová – poslankyňa Európskeho parlamentu za stranu Smer-SD, je členkou zahraničného výboru a pôsobí v socialistickej frakcii. V roku 1999 bola spoluzakladateľkou strany Smer, jej podpredsedníčkou bola v rokoch 2000 až 2004. V roku 2002 zasadla do poslaneckej lavice v Národnej rade SR a v roku 2004 sa po úspešných voľbách presunula do Európskeho [...]

Predvolebná dilema

06.03.2012

Iba tri dni nás delia od volieb, takže už by sa patrilo, rozhodnúť sa. Aj mňa prepadla predvolebná dilema.

putá polícia

Dvojica organizovala detskú prostitúciu, jednou z obvinených je matka obetí

18.06.2026 16:15

V Košiciach malo dochádzať k detskej prostitúcii.

Lavrov, horiaca Moskva

„Slová už nestačia.“ Lavrov reagoval na mohutný útok na Moskvu a naznačil ďalší postup

18.06.2026 16:00

Ukrajina už druhýkrát tento týždeň zasiahla rafinériu v juhovýchodnej časti Moskvy.

novinári, hovorca, médiá, noviny, tlač, informácie

Dvojaký meter pri blízkych vzťahoch? Manželka finančníka Haščáka sa pustila do Tódovej a Záleskej

18.06.2026 15:41

Porovnáva reakcie na Jána Mažgúta s tým, ako novinárka v minulosti vysvetľovala svoj vzťah so sudkyňou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 204
Celková čítanosť: 807982x
Priemerná čítanosť článkov: 3961x

Autor blogu

Odkazy