Osud vlády visí na vlásku… alebo 17. máj sa blíži

Tí, ktorí bez „výčitiek svedomia“ a akýchkoľvek predsudkov sledujú našu politickú scénu, vedia, že 17. máj 2011 je deň, kedy sa má v parlamente uskutočniť tajná voľba generálneho prokurátora. Tento akt nariadil Ústavný súd ako zopakovanie decembrovej tajnej voľby, nakoľko vtedy bolo porušené právo bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku na tajnú voľbu. Poslanci si totiž svoje hlasovacie lístky fotili do mobilných telefónov.

Mnohým koaličným politikom určite už stúpa adrenalín. Majú dilemu, ako nezvoliť D. Trnku za generálneho prokurátora. Z tohto dôvodu by radšej prijali verejnú voľbu. Asi sa k nej nejakou doteraz neznámou obštrukciou pokúsia prepracovať, lebo inak… osud vlády visí na vlásku.

Premiérka Iveta Radičová nenechala nič na náhodu. „Povinnú“ tajnú voľbu stihla prediskutovať s lídrami koaličných strán a osobne sa ubezpečiť o ich lojalite.

Nezávislý poslanec NR SR Igor Matovič, častý rebel s nepredvídateľnými reakciami, vyhlásil, že by súhlasil aj s obštrukciou voľby, len aby sa Iveta Radičová udržala na poste premiérky.

Nervozita v radoch poslancov stúpa najmä potom, ako sa Jozef Čentéš v piatok 13. mája vzdal svojej kandidatúry na post generálneho prokurátora. Ešte deň predtým povedal, že sa neplánuje kandidatúry vzdať. Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica ak sa Čentéš v piatok vzdal, „nebolo to jeho slobodné rozhodnutie, ale ho niekto o to požiadal a úplne smiešne sa vyhovoril na akúsi korupciu.“ Dodal, že Čentéš sa stal nástrojom na zmarenie tajnej voľby a je riadený koalíciou.

V médiách sa špekuluje o možnej rekonštrukcii vlády. Dokonca sa prepiera úvaha o tom, že Ivetu Radičovú by mohla v kresle premiérky nahradiť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Ak by som aj pripustila určitú dávku fantázie, v tejto súvislosti by som vážne pochybovala o takomto kroku… Poviem iba toľko: Nikde nie je napísané, že ženu by mala nahradiť opäť žena… Druhý krát vstúpiť do tej istej rieky sa zväčša nevypláca… A napokon, nezabúdajme, že na slovenskej politickej scéne máme aj dosť mužov, ktorí by sa radi videli na čele vlády.

Moja otázka na záver: Myslíte si, že 17. máj 2011 prinesie nejakú zmenu vo vláde?

Vianoce 2012

23.12.2012

Solidarita s ukrivdeným kontra protest pani europoslankyne Flašíkovej-Beňovej

14.10.2012

Monika Flašíková-Beňová – poslankyňa Európskeho parlamentu za stranu Smer-SD, je členkou zahraničného výboru a pôsobí v socialistickej frakcii. V roku 1999 bola spoluzakladateľkou strany Smer, jej podpredsedníčkou bola v rokoch 2000 až 2004. V roku 2002 zasadla do poslaneckej lavice v Národnej rade SR a v roku 2004 sa po úspešných voľbách presunula do Európskeho [...]

Predvolebná dilema

06.03.2012

Iba tri dni nás delia od volieb, takže už by sa patrilo, rozhodnúť sa. Aj mňa prepadla predvolebná dilema.

vlak, rušňovodič, koľajnice,

Vlak v Rakúsku zrazil dvoch mladých slovenských turistov. Zasahoval vrtuľník

05.04.2026 12:42

Rodinám chlapcov teraz pomáha krízový intervenčný tím.

Vučič

Srbský prezident Vučič: Armáda a polícia našli výbušniny v blízkosti plynovodu do Maďarska

05.04.2026 12:29

Výbušniny mohli podľa hlavy štátu „ohroziť mnoho životov“ a spôsobiť značné škody.

Donald Trump

Exšéf MAAE označil Trumpa za „šialenca“, štáty Perzského zálivu vyzval na zásah

05.04.2026 10:40

Americký prezident dal Iránu ultimátum na dohodu, inak rozpúta v krajine „skutočné peklo.

Magyar, Orbán

Kto zaváhal, nevolí: prísne pravidlá vyradili časť Maďarov v zahraničí

05.04.2026 10:00

Už nerozhodnú o víťazstve strany Tisza, či Fideszu. Maďari, ktorí žijú v zahraničí sa na voľby už museli registrovať, alebo prihlásiť oveľa skôr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 204
Celková čítanosť: 789260x
Priemerná čítanosť článkov: 3869x

Autor blogu

Odkazy